wtorek, 14 czerwca 2016

Najpiękniejsze miejsca Danii - co warto zwiedzić?

Skagen
To jeden z najpiękniejszych rejonów do podziwiania duńskiej przyrody. Skagen to bezkresne wrzosowiska i strome wapienne klify znajdujące się na pobliskich wyspach. Na jednej z największych wysp rejonu, Limfjorden znajduje się imponujący Park Jasperhus, na terenie którego rośnie ponad pół miliona kwiatów a zwiedzającym udostępniono piękne akwaria oraz wydzielone tereny gdzie można podziwiać okazy egzotycznych ptaków i zwierząt. Wyjątkowym punktem zwiedzania Skagen jest urocze, zabytkowe miasto Aalborg. Oprócz spaceru historycznymi uliczkami warto spędzić trochę czasu w miejscowym Zoo można pooglądać aż 1300 zwierząt pochodzących ze wszystkich rejonów globu oraz położonym nieopodal największym parku rozrywki Jutlandii Północnej - Tivoliland.

Bornholm
Bornholm to najbardziej wysunięta na wschód duńska wyspa. Wspaniałe kontrasty pomiędzy skalistymi klifami, piaszczystymi, rozległymi plażami, tajemniczymi lasami czy uroczymi okrągłymi kościółkami, a nadbrzeżnymi rybackimi miasteczkami wywierają niesamowite wrażenie na każdym, kto je zobaczy. Bornholm znany jest ze swej społeczności artystów i rzemieślników pracujących w szkle i w kamieniu, a także z wędzarni i miejscowego specjału, wędzonego śledzia. Wyspa ta jest idealna zarówno dla szukających relaksu na plaży jak i dla miłośników aktywnego wypoczynku, Będąc na Bornholmie warto odwiedzić dwie małe wysepki Christianso i Frederikso, gdzie na stałe mieszka ok. 100 mieszkańców. Są one ufortyfikowane i znajdują się pod jurysdykcją duńskiego Ministerstwa Obrony. Pierwszym przystankiem na mapie każdego turysty bez wątpienia powinny być ruiny zamku Hammershus, będące jednym z największych kompleksów ruin w całej Europie Północnej.

poniedziałek, 13 czerwca 2016

Kto sprawuje władze - rodzina królewska

Królową Danii od 1972 r. jest Małgorzata II, najstarsza z trzech córek Fryderyka IX i jego małżonki Ingrid. Pochodzi z rodu Glucksburgów, bocznej gałęzi dynastii oldenburskiej, zasiadającej na tronie w Kopenhadze od 1448 r. Królowa urodziła się w 1940 r., w 1967 poślubiła francuskiego arystokrat Henriego de Monpezata. Głową państwa została po śmierci ojca, na mocy konstytucji z 1953 r., która wprowadziła dziedziczność korony duńskiej tak w linii męskiej, jak i żeńskiej. W pewnym sensie została królową elekcyjną, bo wprowadzenie zasady dziedziczności w linii żeńskiej zostało przegłosowane na referendum.
Małgorzata II

Małgorzata II należy do najlepiej wykształconych monarchów świata. Studiowała filozofię, prawo, archeologię i politykę społeczną na uniwersytetach w Kopenhadze, Arhus, Cambridge i Paryżu. Zna kilka języków obcych. Biegle włada francuskim i angielskim. Duńczycy są dumni z królowej - osoby twórczej, wnoszącej autentyczny wkład w kulturę kraju. Małgorzata II tłumaczy na  duński literaturę francuską, jest autorką scenografii do spektakli operowych, ilustracji książkowych, maluje. Poddani cenią też jej pracowitość i oddanie sprawom państwa, umiejętnie łączone z naturalnym sposobem bycia i otwartością. W Amalienborgu, przy zachowaniu wszelkich koniecznych konwenansów i etykiety panuje znacznie swobodniejsza atmosfera niż np. na dworze Brytyjskim.

Królowa i książę Henryk mają dwóch synów: Fryderyka (ur. 1968) i Joachima (ur. 1969). Młodszy brat poślubił w 1995 r. Aleksandrę Manley i również ma dwóch synów. Choć wybranka Joachima nie jest arystokratką, i pochodzi  aż z Honkongu, tolerancyjni Duńczycy zaakceptowali wybór księcia i darzą jego rodzinę niekłamaną sympatią. Bardziej podzieleni byli do niedawna w ocenach starszego syna Małgorzaty II, Fryderyka, mającego opinie hulaki i playboya. Na szczęście następca tronu w 2004 r. poślubił Australijkę Mary Donaldson i od tego czasu zdecydowanie się ustatkował, chociaż nadal uwielbia długie arktyczne wyprawy. 
Duńska rodzina królewska

Z czego słynie Dania - Lego

Historia klocków lego nierozłącznie związana jest z nazwiskiem stolarza z Billund, O ostle Kirk Christiansena. Podczas wielkiego kryzysu gospodarczego w latach 20.XX w. Christiansen próbował zarobić na życie produkcja drewnianych zabawek. Wkrótce wpadł na pomysł wytwarzania powtarzalnych drewnianych modułów z których dzieci mogłyby budować domy, zamki i inne budowle. Nazwał je "lego" od duńskich słów leg godt (baw się dobrze) oraz łacińskiego lego (zbieram, wybieram).

W niedługim czasie Chrystiansen otworzył własną fabrykę, która w latach 40. XX w. wprowadziła na rynek klocki z plastiku, co stało się prawdziwą rewolucją w przemyśle zabawkarskim. Z drewnianych elementów zrezygnował ostatecznie w latach 70. XX w. Lego są dziś jednym z trzech symboli ekspansji duńskiej gospodarki obok piw Calsberg i Tuborg. Fabryka klocków znajduje się około 3 km od Legolandu.

Legoland

Wielu turystów przybywa do Danii wyłącznie po to, by obejrzeć Legoland - sławną krainę klocków lego w środkowej Jutlandii. To jedna z największych atrakcji turystycznych północnej Europy - rocznie do Legolandu przyjeżdża 1,5 mln osób.
Otwarty w 1968 r. i stale powiększany park rozrywki obejmuje powierzchię ponad 100 tys. m2. Znajdują się w nim konstrukcje o wysokości kilkunastu metrów, do których zbudowania użyto łącznie 50 mln plastikowych klocków. Są tu modele sławnych obiektów, są też samochody, zamki statki,, jest kraina piratów i królestwo wróżki Tytanii.W parku nie brakuje atrakcji typowych dla wszystkich wielkich centrów rozrywki - karuzeli, wszelkiego typu kolejek itd. Kraina lego tworzy małe samowystarczalne miasteczko z własnymi restauracjami, bazą noclegową, stacją benzynowa pocztą, sklepami i ogromnymi parkingami.

piątek, 10 czerwca 2016

Dania - krótki wstęp o niezwykłym miejscu

Imponujące klify na wyspie Mon, bajkowe pejzaże Fionii, średniowieczna sceneria Hamletowego zamczyska w Helsingor, kurorty Bornholmu. Do tego urzekająca swobodną atmosfera, zbytkami i muzeami Kopenhaga i kawał świetnego rocka na festiwalu w Roskilde. Na dzieci w każdym wieku czeka słynny Legoland, a powrót w baśniowy świat dzieciństwa zapewnia wyprawa do miejsc związanych z Andersenem. Dania to kraj o ponadtysiącletniej historii i bogatej kulturze, który wydał wiele wybitnych postaci i odegrał ważna rolę w kształtowaniu kultury Europy.
Uroczy port w Kopenhadze
  • Kraj wiatraków - charakterystycznym elementem duńskiego pejzażu są wiatraki
- zarówno te drewniane, zabytkowe, jak i nowoczesne.

  • Nazwa Danii - Danmark oznacza tyle, co "pole, przestrzeń Danów" i pochodzi od nazwy puszczy, która porastała Półwysep Jutlandzki, Fionię i Zelandię w czasach gdy te tereny zamieszkiwało germańskie plemię Danów.